طلاق به درخواست زوجه

 

طلاق چیست

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می‌رود.

طلاق به درخواست زوجه چیست

طلاق به درخواست زوجه یکی از دشوارترین دعاوی خانواده می باشد زیرا طبق قانون حق طلاق در دستان مرد می باشد و زن تنها تحت شرایطی میتواند از این حق بهره مند شود.

در نگاه حقوقی زوجه نمی تواند بنا به هر دلیلی از همسر خود طلاق بگیرد و تنها دو راه برای جدا شدن یک طرفه دارد، یکی آنکه دلیل محکمه پسندی بیاورد که دادگاه را مجاب به رای دادن به جدایی و طلاق بکند و دوم اینکه وکالت در طلاق داشته باشد ، وکالت در طلاق یعنی همان حق طلاقی که به اشتباه عموم مردم استفاده می کنند که در ادامه به آن می پردازیم .

طلاق به درخواست زوجه به موجب عسر و حرج

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

یکی از دلایل زن برای گرفتن حق طلاق ، استناد به عسر و حرج می باشد . عسر و حرج یا سختی شدید و غیر متعارفی که زن را در طول زندگی مشترک دچار آسیب می کند به زن این اجازه را می دهد تا با مراجعه به دادگاه دادخواست طلاق بر مبنای عسر و حرج را نماید و در صورتی که دادگاه عسر و حرج زن را موجه تشخیص داد ، حکم به طلاق زوجه بر اساس عسر و حرج صادر خواهد کرد . به همین مناسبت در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه بپردازیم . بنابراین پس از بررسی معنای عسر و حرج ، به بررسی  طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه و موارد طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه خواهیم پرداخت .

 

معنای عسر و حرج زوجه

علاوه بر پیش بینی شروط ضمن عقد نکاح ، یکی از مهم ترین روش هایی که با استناد به آن زن می تواند به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست طلاق بدهد ، عسر و حرج زوجه در زندگی مشترک می باشد . به طور کلی عسر و حرج در مفهوم سختی ، مضیقه و دشواری آمده است و از آن جهت که به لحاظ شرعی و عقلی و منطقی ادامه زندگی در چنین شرایطی به نفع زن نیست ، قانونگذار عسر و حرج زن را مبنایی برای طلاق قرار داده است و در ماده 1130 همین قانون مفهوم عسر و حرج زوجه برای طلاق را مورد اشاره قرار داده است که بر اساس آن : ” در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد ، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند . چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود ، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد ، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌ شود ” .

 

طلاق به دلیل عسر و حرج زن

همانگونه که در قسمت قبل ذکر شد ، عسر و حرج زوجه در عقد نکاح می تواند یکی از موارد طلاق به درخواست زوجه باشد . به همین دلیل در این قسمت به بررسی طلاق به دلیل عسر و حرج زن خواهیم پرداخت :

اولا ؛ عسر و حرج زن در ازدواج زمانی محقق می شود که ادامه رابطه زوجیت برای زن دشوار بوده و مشقت و دشواری غیر متعارفی را برای زوجه ایجاد کند .

ثانیا ؛ در صورتی که زن دچار وضعیت عسر و حرج شود می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست طلاق بر اساس عسر و حرج بدهد .

ثالثا ؛ در صورتی که قاضی دادگاه عسر و حرج و به مشقت افتادن زن در طول زندگی مشترک را احراز کند ، می تواند حکم طلاق بر مبنای عسر و حرج زن را صادر کند تا بتواند با طی تشریفات طلاق ، از همسرش جدا شود .

رابعا ؛ در طلاق بر اساس عسر و حرج زن نیازی نیست که حتما مرد راضی به طلاق دادن زن باشد و در صورتی که مرد از طلاق دادن همسر خود امتناع نماید ؛ زوجه با حکمی که قاضی دادگاه صادر می کند طلاق داده می شود . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد طلاق عسر و حرجی و شرایط آن کلیک کنید .

 

موارد طلاق بر مبنای عسر و حرج زن

در تبصره ماده 1130 قانون مدنی برخی از مهم ترین مواردی که عسر و حرج زن تلقی می شوند و دادگاه با استناد به آنها می تواند حکم طلاق زوجه با عسر و حرج را صادر نماید مورد اشاره قرار گرفته است ؛ با این حال این موارد حصری نیستند . به این معنا که هر علت و دلیل دیگری که زن را با سختی غیر متعارف در زندگی زناشویی مواجه کند می تواند علت و دلیل طلاق زن بر مبنای عسر و حرج محسوب شود . به عنوان مثال طلاق به علت عقیم بودن مرد یکی از نمونه های طلاق به دلیل عسر و حرج زن محسوب می شود .

1 – ترک زندگی خانوادگی توسط زوج

ترک زندگی خانوادگی توسط زوج ؛ حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه ‌متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه  .

مطابق بند یک تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی اصلاحی سال 1381 مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت ۶ ماده متوالی یا ۹ ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه از موارد عسر و حرج زوجه محسوب می‌شود و زن می‎تواند تقاضای طلاق کند. مطابق بند شماره ۸ شروط چاپی سند ازدواج، به شرط امضا مرد، اگر زوج بدون عذر موجه زندگی مشترک را حتی کمتر از ۶ ماه متوالی یا ۶ ماه متوالی ترک کند، این موضوع از مواردی است که در صورت اثبات و پذیرش در دادگاه، زن وکیل مرد در طلاق خواهد شد. ترک زندگی توام با نپرداختن نفقه از سوی زوج مطابق ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده وصف کیفری دارد و زوجه می‎تواند به استناد آن، شکایت ترک انفاق مطرح کند. بر اساس این ماده، هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب‌النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه 6 محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزایی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.

مطلب مرتبط :  طلاق به موجب غیبت شوهر

2 – اعتیاد زوج

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به ‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌ که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است . در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک ، مجددا به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد ، بنا به درخواست زوجه ، طلاق انجام خواهد شد . و امکان سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد نیز وجود خواهد داشت .

آیا زن می‌تواند به دلیل اعتیاد از شوهرش طلاق بگیرد؟

بله، با اثبات اعتیاد شوهر توسط زن، امکان استفاده از این دلیل برای گرفتن طلاق مقدور نیست و لزوماً اعتیاد باید به تشخیص دادگاه، مضر باشد و به زندگی زناشویی خلل وارد کند.

چگونه می‌توان اعتیاد مرد را برای طلاق در دادگاه ثابت کرد؟

مهم‌ترین بخش در خصوص طلاق به دلیل اعتیاد مرد، بخش اثبات بیماری اوست. زن به گونه‌ای باید از طرق اقرار صریح و یا تلویحی مرد، سوابق پزشکی، شهادت شهود، تحقیقات محلی، معاینه پزشکی قانونی و …. بیماری را اثبات کند و این موارد باعث اثبات دعوی و قانع نمودن قاضی می‌شود.

البته در اصل راه اثبات در دادگاه به ۳ روش انجام می‌شود:

بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی بند دوم، زن حق دارد که پس از اثبات اعتیاد شوهر از طریق استفاده از طلاق عسر و حرج از شوهر خود طلاق بگیرد حتی اگر که مرد مخالف این طلاق باشد.

عسر و حرج در حقیقت شرایطی است که ادامهٔ زندگی برای زن بسیار دشوار است. در این حالت زن مستند به ماده ۱۱۲ قانون مدنی نزد دادگاه خانواده اثبات می‌نماید که زندگی برایش دشوار گشته است و دادگاه پس از بررسی موجبات طلاق را فراهم می‌آورد.

از دیگر روش‌های اثبات اعتیاد مرد عبارت است از شهادت شهود. افراد که مرد را می‌شناسند و اعتیاد مرد برایشان محرز است نزد دادگاه شهادت می‌دهند و این امر ثابت می‌گردد

تست اعتیاد از دیگر مواردی است که می‌تواند اعتیاد مرد را در نزد قاضی اثبات نماید.

چگونه دادخواست طلاق به علت اعتیاد همسر تنظیم نماییم؟

در دادخواست طلاق به جهت اعتیاد شوهر، زوجه خواهان و زوج خوانده است. زن باید که دادخواست طلاق خود را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تقدیم نماید و پس از آن دادخواست به دادگاه خانواده‌ای که نزدیک به محل اقامت شوهر است ارجاع داده می‌شود.

برای طلاق به دلیل اعتیاد شوهر به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای ارائه دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به مدارکی چون:

ادله و مدارکی که اثبات نماید اعتیاد برای زندگی مشترک ضرر دارد، تصویر مصدق عقدنامه، شناسنامه، معاینه پزشکی، شهادت شهود و … نیاز می‌باشد.

نمونه دادخواست طلاق به دلیل اعتیاد

با سلام احتراماً به استحضار عالی می‌رساند:

۱-اینجانب ……….. با خوانده به موجب عقدنامه شماره …….. مورخ ………….. دفترخانه شماره …. شهرستان ……… عقد ازدواج دائم منعقد کرده‌ایم.

۲- حاصل این ازدواج به مدت … سال ….. پسر/ دختر می‌باشد.

۳- ایشان در اثنی زندگی زناشویی مرتکب رفتارهای کاملاً غیر متعارف شده‌اند از جمله اینکه بنده را تهدید به خودکشی و کشتن تنها فرزندمان نموده و با نوعی بدگمانی توهم آمیز و ارتکاب رفتارهای خشونت آمیز که ریشه در مصرف مواد مخدر از نوع ………. دارد امکان ادامه زندگی را برای اینجانب غیر ممکن ساخته است.

۴- اینجانب در خانه‌ام هیچ گونه امنیت جانی نداشته و به شدت نگران وضعیت فعلی و آینده فرزندانم هستم.

۵-همچنین خوانده در دادنامه شماره ………….. مورخ………… شهرستان ………………… به دلیل مصرف مواد مخدر حکم محکومیت برای وی صادر شده است.

لذا نظر به اینکه دوام زوجیت موجب عسر و حرج اینجانب و فرزندم بوده و این موضوع با شهادت شهود، نظر کارشناس، سوابق اعتیاد و درگیری‌های اخیر نامبرده و همچنین معاینه وی قابل اثبات می‌باشد، به استناد بند ۲ و ۴ ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی و ماده ۱۱۱۹ همان قانون و تبصره ذیل آن تقاضای طلاق از زوج را دارم.

 

3محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر .

چگونگی طلاق از شوهر زندانی؟

محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر یکی از موارد عسر و حرج شناسایی شده که طبق ماده  زوجه می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند.

چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.

زوجه می تواند با استفاده از بستر این ماده به عسر و حرج خویش پایان دهد.

مواردی که در موفقیت زوجه در بهره مندی از فرآیند قانونی برای گرفتن طلاق موثر است

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

قطعا از مواردی که در موفقیت زوجه در اقدام به بهره مندی از این فرآیند قانونی موثر است می توان به صدور حکم قطعی از دادگاه مبنی بر:

حبس بلند مدت

عدم احراز سوء نیت و سوء استفاده از حق توسط زوجه از طرف دادگاه

تعداد فرزندان و سن آنها

وضعیت و اوضاع و احوال حاکم بر خانواده زوجه

وضعیت اقتصادی و فرهنگ و پیگیر بودن خانواده زوج و …

اشاره نمود که زوجه با حائز بودن تعدادی از موارد مذکور می‌تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی دادخواست طلاق خویش را ثبت نماید و تصمیم در این مورد خطیر را به محکمه بسپارد.

دریافت نفقه و مهریه از شوهر زندانی امکان پذیر است؟

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

در ارتباط با مهریه باید گفت که اصولا هیچ چیز مانع از دریافت مهریه توسط زن نیست و زن در صورتی که زوج در زندان باشد هم می تواند اقدام قانونی به پرداخت مهریه از سوی زوج بنماید.

در ارتباط با نفقه با فرض اینکه زن، ناشزه نباشد (مطیع شوهر باشد)، اصولا مانعی در دریافت نفقه برای زوجه وجود ندارد و ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه جنبه کیفری و حبس دارد.

ولی برای کسی که در زندان است این پیش بینی کارساز نبوده و زن باید به تامین نفقه از اموال زوج متوسل شود و در صورت عدم وجود مال و عدم امکان تامین نفقه، این حق برای زن بوجود خواهد آمد که با استناد به مورد اخیرالذکر درخواست صدور حکم طلاق بنماید تا به وضعیت سردرگم و همراه با عسر و حرج خویش پایان دهد.

4ضرب و شتم یا هرگونه سوء‌ رفتار مستمر زوج

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

ضرب و شتم یا هرگونه سوء‌ رفتار مستمر زوج که عرفا باتوجه به وضعیت زوجه ‌قابل تحمل نباشد . کتک زدن زن علاوه بر اینکه ممکن است پیامدهای کیفری برای مرد به همراه داشته باشد ، یکی از موارد شایعی است که به زن اختیار طلاق به دلیل عسر و حرج را خواهد داد و امکان شکایت از مرد در دادسرا نیز وجود خواهد داشت .

سوء رفتار زوج یکی از اسباب تقاضای طلاق توسط زوجه است که به عنوان دومین شرط ضمن عقد در سند نکاحیه نیز ذکر شده است به این معنا که در صورت تحقق مصادیق بد رفتاری زوج با زوجه در زندگی مشترک زوجه وکیل در طلاق خواهد بود.

مستمر بودن و غیر قابل تحمل بودن از ویژگی های چنین شرطی محسوب می شود. بنابراین هرگاه شوهر به طور مستمر با همسر خود سوء رفتار داشته باشد به نحوی که برای زن قابل تحمل نباشد زن میتواند تقاضای طلاق کند.

برای تشخیص غیرقابل تحمل بودن باید وضعیت زن در نگاه عرفی لحاظ شود یعنی رفتارهای سوء شوهر برای چنین زنی با این خصوصیات قابل تحمل نباشد بنابراین قهرهای طولانی، پرخاشگری مداوم، فحاشی روزمره، داد و بیدادهای مرتب، حفظ کردن مکرر ایجاد رابطه با زنان دیگر از موارد سوء معاشرت مستمر تلقی می شود.

رفتار زوج نسبت به زوجه و سوءرفتار او، چه مواردی را شامل می شود؟

سوءرفتار زوج به هر نوع رفتاری گفته می‌شود که می‌تواند ادامه زندگی مشترک را برای زوجه با دشواری روبه‌رو ساخته و دوام زندگی را به خطر اندازد؛ برای همین هم قانونگذار ترتیباتی را پیش‌بینی کرده است که هم حقوق زوجه حفظ شود و هم زوج مکلف به حسن معاشرت در زندگی مشترک شود. از

مطلب مرتبط :  طلاق به موجب عسر و حرج

5ابتلای زوج به بیماری ‌های صعب ‌العلاج

ابتلای زوج به بیماری ‌های صعب ‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب ‌العلاج ‌دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید .

این بند از تبصره الحاقی نیز با کمی تفاوت تکرار بند 3 ماده 1130(مصوب 1314)و ماده 5 ماده 8 قانون حمایت خانواده(مصوب 1353)است.عنصر مخاطره و ضرر زن در قوانین گذشته و اختلال زندگی مشترک و اضافه شدن بیماری روانی، از ویژگی تبصره الحاقی(مصوب سال 1381) است.هم در صدر تبصره الحاقی و هم در ذیل بند 5 آن، مشقت و ضرر و اختلال در زندگی مشترک مورد توجه قانون‏گذار بوده است.بدیهی است که این مشقت و ضرر و حرج باید خارج از تحمل‏زوجه باشد، اگرچه همراه با مشقت و عسر و حرج زوج باشد.سرایت بیماری صعب‏العلاج نیز به دلیل معاشرت و همزیستی زناشویی زوجین با یکدیگر و بروز ضرری که موجب اختلال در زندگی زناشویی شود و در نتیجه به عسر و حرج زوجه بینجامد، مجوز الزام مرد به طلاق قلمداد شده است. جنون هر یک زوجین چه در زمان عقد و چه بعد از آن، به موجب مفاد مواد 1121 و 1125 قانون مدنی، از موجبات فسخ نکاح به شمار آمده است.

آیا برای صدور یا اجرای حکم طلاق به علت عسر و حرج، زن موظف به پرداخت وجه یا مال به شوهر بوده و یا بایستی کل مهریه یا قسمتی از آن را بذل کند؟

خیر، در مواردی که عسر و حرج زوجه برای دادگاه اثبات شود صدور حکم طلاق و اجبار زوج به طلاق الزاماً مشروط به پرداخت مال یا گذشت از مهریه توسط زوجه نیست، اما جهت انتخاب و تعیین نوع طلاق (طلاق خلع) بهتر است زوجه قسمتی از مهریه خویش را بذل کند و البته معمولاً هرچه بذل مهریه بیشتری صورت گیرد باشد، قرینه‌ای بر عسر و حرج بیشتر زن تلقی می‌شود.

آیا طلاقی که با درخواست زوجه به واسطه عسر و حرج صورت می‌گیرد قابل برگشت و رجوع از سوی شوهر است؟

این نوع طلاق، طلاق رجعی محسوب نمی‌شود چون اگر زوج بتواند رجوع کند دیگر از عسر و حرج زوجه رفع اثر نمی‌شود در نتیجه درخواست زوجه برای طلاق و حکم مربوطه  لغو و بی‌فایده است .

آیا در ازدواج موقت هم زوجه می‌تواند به واسطه عسر و حرج، زندگی مشترک را پایان دهد؟

بله، در مواردی که ادامه زوجیت موقت برای زوجه ایجاد مشقت کند و این موضوع برای دادگاه ثابت شود در این صورت دادگاه می‌تواند حکم به اجبار زوج به بذل بقیه مدت باقیمانده از ازدواج موقت کند و اگر این اجبار ممکن نشود حکم به انحلال زوجیت و قطع مابقی مدت ازدواج صادر می‌شود.

آیا نشوز شوهر هم می‌تواند دلیل طلاق زن به علت عسر و حرج باشد؟

بنا بر نظر اکثریت، عدم ایفای وظایف زناشویی از ناحیه شوهر هم ممکن است برای زوجه عسر و حرج ایجاد نماید و زن می‌تواند به این استناد تقاضای طلاق کند که اگر عسر و حرج وی ثابت شود حکم طلاق نیز صادر می‌شود .

آیا کراهت زوجه از شوهر هم عسر و حرج محسوب می‌شود؟

این موضوع اختلافی است، بعضی‌ها معتقدند کراهت زوجه به تنهایی نمی‌تواند عسر و حرج زن و دلیل طلاق محسوب شود به رغم اینکه حتی زن راضی به بذل کل مهریه اش شود. اما بعضی دیگر بر این نظرند که اگر دادگاه پس از تحقیقات و رسیدگی‌های خود تشخیص دهد که نفرت زوجه از شوهر به حدی است که ادامه زوجیت و زندگی مشترک را برای او غیر ممکن می‌سازد آنرا از مصادیق عسر و حرج شناخته و بر همین مبنا حکم به طلاق صادر می‌کنند .

طلاق به درخواست زوجه به جهت تحقق شروط ضمن عقد نکاح

در عقدنامه‌های رسمی، بخشی به نام «شروط ضمن عقد» وجود دارد که در آن مسائل متعددی به عنوان شرط ضمن عقد (یا شرط خارج لازم) ذکر شده است. زوجه می‌تواند همه یا برخی از آن‌ها را به عنوان شرط ضمن عقد خود ذکر نماید. در صورت پذیرش اجمالی آن‌ها از طرف مرد، سردفتر موظف است قبل از تعهد و امضای این شروط توسط مرد، تک تک آن‌ها را برای وی قرائت و تفهیم نماید.

آشنایی با این شروط و الزامات حقوقی آن به انتخاب آگاهانه طرفین کمک کرده و از ایجاد تعهد و انتظارات بیجا در زندگی زناشویی جلوگیری می‌کند.

شروط ضمن تنظیم سند ازدواج در محضر اسناد رسمی

در بند الف. شرط انتقال تا نصف دارایی در نظر گرفته شده، که با هدف حمایت از زن مطلقه درج شده است. البته این بند یک نهاد قراردادی است که بر اساس توافق طرفین ایجاد می‌شود و چنانچه شوهر از قبول آن امتناع کند، حقی برای زن بوجود نمی‌آید. لیکن اگر مرد ذیل آنرا امضاء کند، می‌پذیرد که در صورتی که زن خواهان طلاق نباشد و تقاضای طلاق نیز ناشی از تخلف زن از وظایف زناشویی نباشد، تا نصف دارایی موجود خود را که در دوره ازدواج بدست آورده، بلاعوض به زن انتقال دهد.

اما در بند ب. شرایط قانونی دوازده گانه ذیل گنجانده شده، که این امکان را به زن می‌دهد، در مواردی به وکالت از جانب مرد خود را مطلقه کند.

 

شرایط دوازده گانه شامل چه مواردی می‌شود؟

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

بند ب- ضمن (عقد نکاح/ خارج لازم) زوج به زوجه وکالت بلا عزل با حق توکیل غیر داد که در موارد مشروحه زیر با رجوع به دادگاه و اخذ مجوز از دادگاه پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه نماید و نیز به زوجه وکالت بلا عزل با حق توکیل غیر داد تا در صورت بذل از طرف او قبول کند.

توضیح: این بند بیانگر این مطلب است که زن در صورت تحقق هر یک از شرایط زیر، از ناحیه مرد وکیل است خودش شخصا یا با انتخاب فرد دیگری به عنوان وکیل به دادگاه مراجعه کند و پس از اثبات ادعا درخواست طلاق نماید. این موارد شامل؛

۱- استنکاف شوهر از دادن نفقه زن (عدم پرداخت هزینه زندگی و خرجی همسر) شش ماه به هر عنوان و عدم امکان الزام او به تادیه نفقه و همچنین در موردی که اجبار شوهر هم ممکن نباشد.

۲- سوء رفتار یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید. توضیح: بدرفتاری غیر قابل تحمل مرد با زن و فرزندان.

۳- ابتلا زوج به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زناشویی برای زوجه مخاطره آمیز باشد.

توضیح: بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد در حدی که سلامت زن را به خطر بیندازد.

۴- جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.

توضیح: دیوانه بودن مرد در زمانی که امکان فسخ نباشد.

۵- عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد.

توضیح: اشتغال مرد به کاری که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه می‌زند.

۶- محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی در اثر عجز از پرداخت منجر به پنج سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به پنج سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد.

توضیح: محکومیت به حبس از پنج سال به بالا (در زندان بسر بردن مرد به عنوان محکومیت در حال اجرا از پنج سال به بالا)

۷- ابتلا زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد.

توضیح: اعتیادی که به اساس زندگی خانوادگی ضرر بزند، مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند گردد.

۸- زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند. تشخیص ترک زندگی خانوادگی (تشخیص عذر موجه با دادگاه است) یا اینکه زوج شش ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت نماید.

توضیح: ترک بدون علت خانواده یا غیبت یکسره شش ماهه بدون دلیل موجه.

مطلب مرتبط :  راهنمای نوشتن دادخواست طلاق از طرف خانم

۹- محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب به جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زن باشد. تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی است با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

توضیح: اجرای هر نوع مجازاتی که آبرو و موقعیت زن را به خطر اندازد.

از جمله موادریکه زن می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند، محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب به جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زن باشد.

۱۰- در صورتی که پس از گذشت پنج سال زوجه از شوهر خود به جهت عقیم بودن (بچه دار نشدن مرد) و یا عوارض جسمی دیگر صاحب فرزند نشود.

۱۱- در صورتی که زوج مفقودالاثر (غیبت طولانی شوهر) شود و ظرف شش ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود.

۱۲- زوج همسر دایمی دیگری بدون رضایت زوجه (ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر) اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید.

 

موارد مهم قابل ذکر در وکالتنامه طلاق زوجه یا حق طلاق به زوجه

در بعضی از موارد دیده می شود زن تنها حق طلاق از طرف مرد دارد بدون اینکه در این خصوص وکالتنامه ای تنظیم گردد باید بدانید تنها داشتن حق طلاق چه در عقدنامه و چه در دفاتر اسناد رسمی هیچ اختیاری در طلاق به زوجه نمی دهد بلکه زن باید وکالت در طلاق از طرف مرد داشته باشد تا بتواند بدون دغدغه و به راحتی طلاق بگیرد. اما موراد مهمی باید در وکالتنامه درج گرد تا مشکلی در صدور حکم طلاق به وجود نیاید از آن جمله:

در ابتدا زوجین جهت تنظیم وکالتنامه باید به دفاتر اسناد رسمی با در دست داشتن مدارک خود:شناسنامه،کارت ملی و عقدنامه مراجعه نمایند.

وکالت به صورت بلاعزل تنظیم گردد.

حق توکیل به غیر داده شود جهت انتخاب وکیل از جانب مرد.

حق انواع طلاق داده شود.

حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی و حق اسقاط اعتراض تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی.

اسقاط حق رجوع از بذل و قبول مابذل.

حق اجرای صیغه ی طلاق و ثبت و تنفیذ طلاق و امضای طلاق نامه در هریک از دفاتر طلاق و مطلقه نمودن زوجه داده شود.

به صورت توافقی در خصوص حقوق مالی زوجه از جمله مهریه، نفقه گذشته و حال و آینده،اجرت المثل ایام زوجیت و نحله،جهیزیه نیز میتوان تصمیم گیری کرد و قید بذل و قبول مابذل مهریه و دیگر حقوق مالی زوجه.

حق مراجعه به هر یک از مراجع قضایی، داوری و مشاوره،آزمایشگاه،اخذ نامه عدم انصراف از طلاق و اخذ گواهی عدم امکان سازش.

در صورت توافق تصمیم گیری در خصوص حضانت و نحوه ملاقات و نفقه فرزند.

حق انتخاب وکیل دادگستری و اسقاط حق عزل وکیل.

 

مراحل دعوای طلاق به درخواست زوجه

تنظیم دادخواست طلاق به درخواست زوجه در دفاتر خدمات قضایی

ارجاع دعوا به یکی از شعبات دادگاه خانواده نزدیک محل زندگی زوجه

مشخص شدن وقت رسیدگی و ارائه دلایل و اثبات عسروحرج زوجه

ارجاع دعوا به داوری جهت اخذ گواهی عدم امکان سازش

در مورادی درخواست نظریه ی پزشکی قانونی و درخواست استعلام از مراجع مربوطه

صدور حکم طلاق و در صورت قطعی شدن،اجرای صیغه ی طلاق

 

وکیل طلاق به درخواست زوجه و مزایای آن

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

یکی از مهترین و سخت ترین دعاوی خانواده، دعوای طلاق به درخواست زوجه می باشد زیرا اثبات عسروحرج زن و اخذ رأی به نفع زوجه در دادگاهها بسیار دشوار می باشد که حتماً زوجه در این خصوص باید وکیل مجرب طلاق را انتخاب نماید تا به نتیجه مطلوب برسد زیرا این دعوا یکی از تخصصی ترین دعاوی است که وکیل خانواده باید راههای اخذ رأی به نفع موکل را بداند.

یکی از آنها مطالبه نفقه زوجه به صورت حقوقی و ترک انفاق کیفری می باشد و همچنین ضرب و جرح زوجه توسط زوج و داشتن نامه های متعدد پزشکی قانونی و همچنین اعتیاد زوج  و داشتن رابطه نامشروع زوج که بتوان آنها را اثبات نمود در اخذ رأی به نفع زوجه کاملاً مؤثر و محکم می باشد که جهت اثبات این امور تخصصی باید بهترین وکیل خانواده و وکیل طلاق خوب که راههای اثبات را کاملاً وارد می باشد انتخاب نمود تا بهترین نتیجه را در کمترین زمان برای موکل به دست بیاورد.

در بسیاری از موارد زوجه برای عدم روبرو شدن با زوج نیاز به وکیل طلاق دارد تا بتواند تمام مراحل طلاق توافقی را از صفر تا صد در اختیار وکیل طلاق زوجه بگذارد در واقع به دلیل پیچیده بودن و داشتن مراحل طولانی و متعدد طلاق به درخواست زوجه بهتر است هریک از زوجین برای خود وکیل طلاق خوب انتخاب نمایند زیرا از مزایای داشتن وکیل طلاق این است که وکیل طلاق تمام مراحل دعوای طلاق را می داند و می تواند در کمترین زمان دعوا را به نتیجه برساند همچنین وکیل طلاق زوجه با توجه به تخصص داشتن در امور طلاق تمام قوانین مربوطه را می داند و می تواند دعوا را با بهترین نتیجه به نحو موکل به اتمام برساند.

 گروه وکلای دادفر این امکان را فراهم آورده تا مشاوره و کسب اطلاع از وکیل به ساده ترین شکل ممکن و همچنین از طریق فضای مجازی میسر گردد. شما میتوانید از طریق واتس آپ، تلگرام، تماس تلفنی و مراجعه ی حضوری با وکلای دادفر در ارتباط باشید.

در خواست طلاق از طرف زن و مهریه :

به قطع میتوان گفت که تا زمانی که زن با رضایت خودش مهریه را نبخشد، مرد ملزم به پرداخت آن است.

در شرایط‌ مختلف میزان مهریه‌ای که به زن تعلق میگیرد، متفاوت است. مثلا در صورت باکره بودن، مهریه نصف می‌شود.

 

طلاق از طرف زن چقدر طول میکشد ؟

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

دادخواست طلاق از طرف زن مانند اکثر دادخواست‌های دادگاه سه مرحله را پشت سر میگذارد.

در صورت نارضایتی از حکم دادگاه اول، زن و شوهر میتوانند ظرف مدت 20 روز پس از صدور حکم، درخواست تجدید نظر بدهند.

پرونده به دادگاه تجدید نظر استان فرستاده می‌شود و پس از صدور رای دوم که اغلب با تشکیل جلسه بدون حضور زن و مرد همراه است، تصمیم صورت گرفته به آن‌ها ابلاغ می‌شود.

در صورتی که رای صادر شده به ضرر یکی از طرفین باشد میتواند مجددا درخواست رسیدگی بدهد.

برای مرحله سوم پرونده به دیوان عالی کشور ارسال میشود.

بدیهی است هر مرحله دادگاه که با اعتراض طرفین رو‌به‌رو باشد،زمان بیشتری لازم دارد.

زمان تقریبی حل و فصل کامل طلاق بین سه ماه تا یک سال است.

 

هزینه دادخواست طلاق از طرف زوجه 

طلاق به درخواست زوجه (زن) ۶

دادخواست طلاق نیازمند دادرسی غیرمالی هست.

در شهر های مختلف میزان هزینه دادرسی متفاوت است و مقدار دقیقی برای آن تعیین نشده ‌است.

دادخواست طلاق از طرف زن روند طولانی‌تری را نسبت به سایر پرونده‌ها طی می‌کند.

تقاضای طلاق از طرف زن نیازمند ارائه دلایل محکمه پسند به دادگاه است.

در بین ادله‌های موجود اینکه به کدام دلیل استناد شود ظرافت‌های خاص خود را میطلبد که نیازمند وکیل متبحر و با تجربه در امر طلاق است.

شاید به نظر کار آسانی باشد ولی  تعداد پرونده‌هایی که به علت ناتوانی زوجه در اثبات و ارائه دلایل به دادگاه با حکم رد درخواست مواجه شده است، کم نیست.

به همین دلیل توصیه می‌شود پرونده خود را به کمک وکیل کاربلد پیش ببرید.

 

جهت تعیین وقت مشاوره حضوری رایگان با گروه وکلای دادفر تماس بگیرید:  02186084207 و 02186082129

“تمکین”طلاق توافقی و مراحل آن، مدت، مدارک، هزینه سال ۹۹”طلاق توافقینفقه”طلاق به درخواست زن”مهريه”طلاق به درخواست مرد”وکیل طلاق توافقی در تهران – فوری | بدون نیاز به حضور”مراحل طلاق توافقی”همه چیز درباره طلاق توافقی
انواع طلاق توافقی”هزینه طلاق توافقیطلاق توافقی چقدر طول می کشد؟”مراحل طلاق توافقی بدون وکیل”درخواست طلاق

توافقی”سایت طلاق توافقی”قانون جدید طلاق توافقی

درصورتيکه تمايل به مشاوره با بهترين وکيل تهران و وکيل خانواده مجرب داريد ميتوانيد بصورت آنلاين از گروه وکلاي دادفر نوبت گرفته و يا بصورت تلفني مشاوره ( رايگان ) دريافت نماييد.