مراحل طلاق توافقی
مشاوره توسط وکیل طلاق توافقی

مشاوره خانواده برای طلاق توافقی یک عمل ضروری محسوب می شود زیرا افراد به دلیل نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی ممکن است دچار پیامد های ناخوشایند شوند. همچنین آگاهی از مراحل طلاق توافقی به شما کمک میکند بهتر تصمیم بگیرید. برخی پرونده های حقوقی بسیار پیچیده و خسته کننده هستند که باید حتما به وکیل ماهری سپرده شود. به همین خاطر ما برای رفع مشکلات حقوقی شما راه حل های متفاوتی را برای شما در نظر گرفته ایم. شما می توانید از طریق تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری از مشاوره حقوقی رایگان گروه وکلای دادفر بهره مند گردند و با چشم باز برای خود تصمیم بگیرید.

مراحل طلاق توافقی

مرحله اول : مدارک لازم برای طلاق توافقی

در ابتدای امر باید بدانیم برای شروع دادخواست طلاق توافقی به چه مدارکی نیازمندیم :

1- همراه داشتن سند ازدواج یا عقدنامه

اگر به هر دلیلی زوجین سند ازدواج خود را نیافتند می توانند به دفترخانه ای که ازدواج در آن صورت گرفته مراجعه کنند و رو نوشت سند ازدواج خود را دریافت نمایند.

2-شناسنامه و کارت ملی زوجین

اگر زن وکالت محضری طلاق داشته باشد ( این مورد زمانی اتفاق می افتد که زن وکالت محضری طلاق از شوهرش را داشته باشد)
توافق نامه زن و مرد در مورد پرداخت مهریه یا بخشش آن، پرداخت نفقه، حضانت فرزند اگر کودکی در میان باشد، ملاقات با کودک و جهیزیه زن
داشتن گواهی عدم بارداری زن یا تاییدیه پزشک قانونی بر دوشیزه بودن زن

مطلب مرتبط :  تنفیذ طلاق (اشخاص یا دادگاه های خارج از کشور)

مرحله دوم :گرفتن گواهی از مراکز مشاوره

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی
با توجه به الکترونیکی شدن اقدامات مربوط به ثبت دادخواست زوجین در شروع کار می بایست به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایند اما بخشنامه جدید قوه قضاییه طرح دادخواست طلاق توافقی را صرفاً منوط به انجام دوره های مشاوره خانواده زیر نظر مراکز مجاز سازمان بهزیستی کشور میداند.

البته لازم به ذکر است کلیه مراحل در نوبت دهی این مراکز به صورت اینترنتی بوده و زوجین میتوانند با مراجعه به سایت https://dadfarlawyers.com نسبت به دریافت نوبت اقدام نمایند .

مراحل تنظیم دادخواست طلاق توافقی

در گذشته ، شیوه ی تنظیم دادخواست طلاق توافقی در شهرهای بزرگ این گونه بود که طرفین و یا وکیل آنها در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی حضور پیدا می نمودند و بعد از ارسال درخواست و تعیین کردن شعبه، به دادگاه رجوع کرده و اقدامات مورد نیاز مانند انجام مشاوره و تنظیم صورتجلسه کلیه توافقات را انجام می‌دادند و در آخر دادگاه رای خود را صادر مینمود که مفاد آن رای گواهی عدم امکان سازش است و بعد از آن زوجین و یا وکیل آن ها، به دفاتر طلاق مراجعه کرده و آن را ثبت می نمایند.

وکیل طلاق توافقی

در حال حاضر برای تنظیم دادخواست طلاق توافقی باید گواهی عدم انصراف از طلاق از مراکز مشاوره خارج از دادگاه گرفته شود که قبلا به این مدرک نیاز نبود. همانطور که قبلا اشاره شد گواهی عدم انصراف از طلاق جزء مدارک ضروری برای ثبت و تنظیم دادخواست طلاق توافقی می‌باشد که از مورخ ۱۳۹۷/۹/۱ طی بخشنامه ای خطاب به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، این دفاتر بدون ارائه گواهی عدم انصراف از طلاق نمی‌توانند دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنند. بعد از این مرحله طرفین خواهان طلاق توافقی باید در سایت تصمیم ثبت نام کنند و یک ماه مشاوره روانشناسی طرفین را دعوت می کندتا با هم سازش کنند و به زندگی خود برگردند.

مطلب مرتبط :  طلاق توافقی چقدر زمان میبرد

مشاوره قبل از طلاق توافقی سابقاً در خود دادگاههای خانواده مستقر بود لیکن به موجب ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده مراکز جداگانه ای برای آن تاسیس گردیده و خارج از محاکم خانواده به زوجین مشاوره ارائه می گردد .

 

تنظیم دادخواست طلاق توافقی اینگونه است که طرفین ابتدا توافقات خود را طی توافقنامه ای مکتوب می نمایند و مطابق مراحلی که عنوان گردیده گواهی از مراکز بهزیستی دریافت نموده و سپس با ثبت دادخواست به دادگاه مراجعه و یا با مراجعه به وکیل طلاق توافقی انجام اقدامات مربوطه را به وکلای خود واگذار مینمایند در انتها گواهی عدم امکان سازش در دادگاه خانواده صادر می گردد لازم به ذکر است ارزش مدت اعتبار زمانی این گواهی 3 ماه می باشد و اگر بعد صدور گواهی عدم امکان سازش به مدت ۳ ماه به دفاتر ثبت ازدواج و یا طلاق مراجعه نکنند این گواهی اعتبار خود را از دست می دهد.

مراحل طلاق توافقی ۱۳

نکات مهم در خصوص تنظیم دادخواست طلاق توافقی

اگر زن باکره باشد، بعد از گرفتن معرفی نامه از دفتر شعبه دادگاه به پزشک قانونی مراجعه می کند و نامه تأیید دوشیزگی را دریافت کرده و به دفتر شعبه می دهد و اگر باکره نبود باید گواهی عدم بارداری را برای ثبت طلاق به دفترخانه طلاق بدهد بدیهی است در صورت باکره بودن زوجه ایشان می تواند اسم همسر سابق خود را از شناسنامه حذف نماید .
اگر زن یائسه باشد دیگر نیازی به گواهی عدم بارداری نیست و تنها با گفتن زن مبنی بر یائسگی کافی است اما باید این موضوع به صراحت در دادنامه قید گردد .
برای این که طلاق توافقی رجعی نباشد هنگام طلاق زن باید قسمتی از مهریه را هر چقدر که باشد در ازای طلاق به شوهرش ببخشد و مرد این بخشش را بپذیرد به این بخشش مهریه بذل می گویند .
پس از این که طلاق ثبت شد و زوجین با هم نزدیکی نداشتند می توانند با دادن حکم دادگاه و طلاقنامه به اداره ثبت شناسنامه سفید بگیرند .
اگر طرفین در خارج از کشور زندگی کنند و بخواهند طلاق بگیرند می توانند به سفارت در کشور مربوطه مراجعه کرده و وکیل دادگستری را به عنوان وکیل طلاق توافقی معرفی نمایند و یا به بستگان خود وکالتی دهند که او بتواند برای ایشان وکیل انتخاب نماید خوب است اگر در مورد حدود اختیارات در متن وکالتنامه با وکیل خانواده مشورت کنید.
با توجه به مراحل انجام مشاوره خانواده مدت زمان انجام مراحل طلاق نسبت به گذشته طولانی تر شده است که البته در شرایطی انجام طلاق یکطرفه از لحاظ زمانی سریعتر خواهد بود برای کسب اطلاع از نحوه تسریع در انجام مراحل طلاق توافقی میتوانید به وکیل متخصص طلاق توافقی مراجعه نمایید .
بذل مهریه در طلاق توافقی
اصولا در طلاق توافقی زوجه تمام یا بخشی از مهریه خود را در قبال طلاق می بخشد و یا ممکن است توافق شود که زوجه پس از طلاق تمام مهریه خود را طبق توافق صورت گرفته دریافت نماید .

مطلب مرتبط :  شرایط طلاق توافقی

امکان رجوع به مابذل در طلاق توافقی

در طلاق توافقی زن میتواند به آنچه که بخشیده رجوع نماید مگر اینکه حق رجوع را از خود ساقط کرده باشد.البته نظر اکثر فقها بر این است که اسقاط حق رجوع شرعا امکان پذیر نمی باشد . لذا حتی چنانچه زن این حق را از خود اسقاط کرده باشد باز هم امکان رجوع خواهد داشت . نکته حائز اهمیت اینست که فقط چنانچه زن در زمان عده به مابذل رجوع نماید ،برای مرد نیز حق رجوع ایجاد میگردد .